פסיכותרפיה למבוגרים

אנו חיים בתקופה שבה כל אחד שואף להרגיש מסופק מעצמו, להגשים שאיפות, למצוא משמעות לחיים ולממש אותה. קיים צורך בהשתייכות, בהכרה והערכה חברתית ורצון לבחור ולקבל החלטות באופן חופשי ועצמאי. 

מלבד תחושה של חוסר מימוש עצמי לרוב פונים לטיפול עקב תחושות של דיכאון, חרדה דימוי עצמי, פוסט טראומה והפרעות אכילה. קשיים בינאישיים כמו קושי במציאת בן/בת זוג, קשיים בתוך מערכת זוגית וקשיים בקשר עם בני-המשפחה. ישנן פניות גם בעקבות משברים ואירועי חיים כמו אבל, אובדן, מחלות בריאותיות מגבילות, פיטורין מעבודה וגירושין.

המטרה המרכזית בטיפול הפסיכולוגי בגישה הפסיכואנליטית הוא להבין את שורש הבעיה ולסייע לעבוד על אותם קונפליקטים פנימיים כדי להקל על הסבל ולהשתחרר מהמצוקה הרגשית. הטכניקה הפסיכואנליטית מאפשרת להעלות כל תוכן רגשי, מחשבות, דחפים, משאלות, חלומות והתנהגויות מחיי היומיום לסייע ברכישת תובנות חדשות שמסייעות להפחית חרדה ולהוביל לשינוי וצמיחה.

"פסיכותרפיה" היא מילה ביוונית שמשמעותה: טיפול נפשי ("פסיכו" = נפש/  "תרפיה" = טיפול). היא מוכרת לנו גם בשמות טיפול נוספים כמו: טיפול פסיכולוגי, טיפול פסיכואנליטי, טיפול פסיכודינמי וטיפול נפשי. הגישה הפסיכואנליטית שעל עקרונותיה מושתת הטיפול הפסיכולוגי פותחה ע"י זיגמונד פרויד הפסיכואנליטיקאי שנחשב "לאבי הפסיכולוגיה המודרנית". התאוריה ושיטת הטיפול הפסיכואנליטית נפוצה מאוד בקרב פסיכולוגים בעולם המודרני וממנה התפתחו מגוון שיטות טיפול נוספות. הגישה הפסיכואנליטית היא שם כולל למספר זרמים של טיפול נפשי בפסיכואנליזה שהמשותף לרובם היא תפיסה כי לכל אדם עולם פנימי לא-מודע המושפע מדחפים, קונפליקטים, חלומות, משאלות ופנטזיות המשפיעים על הרגש וההתנהגות המודעת בחיי היומיום.

בחשיבה הפסיכואנליטית המצוקה הרגשית נקראת סימפטום שהוא למעשה הגורם שמוביל את האדם להגיע לטיפול פסיכולוגי. הסימפטום בבסיסו אינו מודע ואדם שמגיע לטיפול לרוב נוהג להתלונן על כאב שהינו חיצוני לדוגמא, תלונה על בעיות אכילה. תפקיד המטפל בטיפול לסייע בהבנת הבעיה שעומדת מאחורי אותה תלונה לדוגמא, בחורה שמתלוננת על בעיות אכילה עשויה להתגלות כתוצאה מצורך להרגיע את עצמה עקב ביקורתיות ותחושת דחייה שחשה בקשר עם אמא שלה. ניתן להסיק מהדוגמא שהתלונה הוא הציר המרכזי שהטיפול נסוב סביבו ולהבנתה חלק משמעותי באופן שבו ניתן לסייע למטופל להבין את הבעיה ולהוביל לשינוי.

.

לשאלות נוספות על טיפול פסיכולוגי או לפגישת היכרות ניתן לפנות אליי ואשמח לסייע לכם בכל אשר תצטרכו. ליצירת קשר לחצו כאן

.

.

1. מהו טיפול בגישה הפסיכואנליטית?

הגישה הפסיכואנליטית מתבססת על הנחה שבריאות נפשית תקינה מושפעת בעיקר מהיחסים הבינאישיים המתפתחים בין הילד לבין ההורים והסביבה הקרובה במיוחד במהלך שנת חייו הראשונה. הפנמות והזדהויות עם דמויות הוריות בתקופת הילדות מהעבר משפיעות על יצירת היחסים הבינאישיים בהווה עם המשפחה הקרובה, ביחסינו הזוגיים, בקשרים חברתיים ויחסים בעבודה.

לפי הגישה הפסיכואנליטית המצוקה של האדם שנחווית בהווה משוחזרת בלשונו של פרויד בצורה של "חזרה כפייתית"  מהעבר, כלומר חוסר היכולת של האדם לשלוט במצב ספציפי בהווה מושפע מפגיעה או קושי שחווה בעבר ונותר בלתי פתור. לדוגמה, אישה שבילדותה עברה פגיעה מינית וחוותה אובדן שליטה ביחסים הזוגיים בהווה מרגישה צורך בלתי פוסק וכפייתי לשלוט בבן הזוג. אותו עניין בלתי פתור נקרא בהמשגה הפסיכואנליטית קונפליקט נפשי, זהו מצב נפשי שנוצר מסיבות ואירועי חיים שונים שלא נפתרו ועברו תהליך של הדחקה. השימוש שהאדם עושה בהדחקה ובמנגנוני הגנה נוספים מוביל בסופו של תהליך ליצירת סימפטום נפשי מאחר והמנגנון הנפשי "אגו" נתון לקונפליקט בין שני מנגנוני נפש, האחד הוא ה"איד" והשני הוא ה"הסופר אגו". מנגנון ההדחקה מסייע לאדם להמשיך את חייו בהווה ולהפחית תחושות של אי-נחת וחרדה כדי להימנע מלהתמודד עם תכנים שמאיימים עליו במודע. פעולת ההדחקה היא חד פעמית, אך מצריכה השקעת אנרגיה נפשית באופן מתמיד כדי למנוע מהתכנים המאיימים להגיע למודע. מבחינה זאת הדחקה היא מנגנון יעיל אך גם מסוכנת במובן שמנגנון הדחקה פועל כדי לנתק את המנגנון הנפשי "אגו" מתכנים מודעים בחיי הנפש, דבר שעשוי להגביל ולפגוע בהתפתחות ובעיצוב האישיות ובתפיסת המציאות הסובייקטיבית.

הקונפליקט הנפשי גורם להיווצרות של סימפטום המצריך פענוח בטיפול כדי לפתור את הבעיה כפי שהצגנו בדוגמא קודם לכן שאותה פגיעה מינית הולידה סימפטום שהתבטא בצורך בשליטה. פירוש מוצלח עבור המטופל הוא הבסיס לשינוי ומספק תובנה חדשה שלא הייתה ידועה עד כה שמשסבה הקלה והירגעות. לתובנה חדשה מהטיפול משמעות גדולה מאחר והיא מאפשרת למטופל לקבל החלטה בצורה נכונה והמתאימה ביותר עבורו.

הפירוש מוביל לתהליך כולל שלרוב מתבטא בהפחתה בסבל, עוזר למטופל להתגבר על המחסומים הפנימיים, למצוא משמעות וליצור שינויים בעולמו הפנימי וביחסיו הבינאישיים.

.

סימפטום הוא האופן שבו האדם מציג התנהגות כלפי חוץ שדרכה ניתן ללמוד על מצוקה רגשית לא מודעת שהוא סובל ממנה

.

.

2. מהי הטכניקה הטיפולית בגישה פסיכואנליטית?

עקרון יסודי בגישה הפסיכואנליטית הוא שלכל אדם תהליכים נפשיים שחלקם מודעים וחלקם האחר אינם מודעים. תכנים שהפכו ללא מודעים לנפש עברו תהליך של הדחקה עקב תחושות של אשמה, בושה, גועל או משאלות אסורות מהעבר המשוחזרים בהווה וגורמים לתקיעות ומגבלות שונות בשגרת החיים. כאשר האדם חש שאינו מסוגל לשאת אירוע מסוים לדוגמא טראומה כתוצאה מתאונת דרכים באופן אוטומטי הוא מדחיק את הזיכרונות והתכנים הרגשיים שקשורים לאירוע ומעוררים אצלו חרדה.

טיפול בגישה הפסיכואנליטית מתבסס על טיפול באמצעות דיבור המשמש להעלאת אותם תכנים לא מודעים, לשיים (לתת להם שם) ולהפוך אותם מודעים ונגישים למטופל. לאחר שנים רבות של מחקר מצא פרויד שאסוציאציות חופשיות היא הטכניקה הטיפולית שגורמת לשינוי משמעותי ביותר בחיי הנפש דרכו כל מטופל יכול ללמוד באופן עמוק ומשמעותי יותר על עצמו, על מחשבותיו ורגשותיו. במהלך הפגישה האנליטית המטופל מתבקש לדבר בצורה חופשית על כל נושא שהוא רוצה או לחלופין להעלות באותו הרגע כל אסוציאציה קופצת שחלפה בראשו מבלי לחשוב או לנסות לצנזר אותה.

עקרון שני וחשוב מאוד קשור ליחסי מטפל מטופל: מטופל שמגיע באופן סדיר לקליניקה ומשתף את המטפל בחיי הרגש גורם ליצירת קשר שנקרא בהמשגה הפסיכואנליטית העברה. יחסים אלו משמעותיים להבנת עולמו הפנימי ודרך הקשר האישי שנוצר המטופל נחשף בהדרגה לעולמו הפנימי ולקונפליקטים הנפשיים שמלווים אותו כיום. יחסי העברה מאפשרים למטופל לדבר ו"להשליך" תכנים רגשיים מפחידים ומאיימים כמו רגשות עזים של תשוקה, כאב, חרדה, דיכאון וצער ולשחזר יחסים בעייתיים שנוצרו עם ההורים מול המטפל בכאן ועכשיו. חשוב לדעת שהטיפול הפסיכואנליטי אינו חייב להתמקד בהבנת היחסים מהעבר וניתן לטפל בבעיה גם דרך הבנת היחסים הבינאישיים בהווה.

עקרון שלישי בטיפול הפסיכואנליטי קשור לעבודת הפרשנות והפענוח המאפשרת להפוך את חיי הנפש הלא מודעים למודעים כדי שניתן יהיה לעשות שינוי בעולמנו הפנימי וביחסים הבינאישיים בהווה. דרכם ניתן לרכוש תובנות חדשות וליצור לעצמנו משמעות בחיים. יצירת משמעות כוללת את הרצון לזהות מינית מוגדרת ברורה המספקת תשובות לשאלות מי אנחנו, מהן המטרות בחיים שלנו ומהו הדבר שאנחנו חולמים ושואפים להגיע אליו. משמעות יוצרת תחושה פנימית של סיפוק ושליטה בחיינו, מעצמנו ומהישגים האישיים שהגענו אליהם, כמו גם לתחושה כללית שהחיים "מלאים" באירועים וחוויות מהנים.

עקרון משמעותי נוסף בטיפול בגישה הפסיכואנליטית קשור לעמדתו של המטפל והיא להפנות את הקשב למטופל ללא דעות קדומות, ביקורת או שיפוטיות בכדי לאפשר לו להרגיש בנוח לדבר על כל עניין מתוך מטרה לאתר את הרצונות והתשוקות שלו ולכוון אותו לפעול על-פיהם.

בחלק זה ברצוני להתייחס לפרסומים שונים, שגויים ומטעים לפיהם ניתן להשיג שינוי בגישה הפסיכואנליטית רק לאחר פרק זמן ממושך. לאחר שנים רבות של ניסיון אישי והמקצועי התרשמתי כי טיפול בגישה פסיכואנליטית יכול לגרום לשינוי החל מהפגישה הראשונה בקליניקה. מידת השינוי מושפעת מפרמטרים שונים: מחומרת הסימפטומים והמצוקה הרגשית שבגללה הגיע הפונה לטיפול, מידת הפניות, הרצון ותעצומות הנפש להתנהל מול קונפליקטים שעולים במפגשים והקשר הטיפולי ומידת האמון והביטחון שנוצר עם המטפל. כמו בכל גישה טיפולית כך גם בגישה הפסיכואנליטית, בעיה פשוטה יכולה לקבל מענה מהיר. ישנן פניות שהבעיה מטבעה מורכבת יותר כמו במצבים של טראומה שהטיפול עשוי להימשך על פני תקופה ארוכה יותר. פונה שאינו מסתפק בהבנת הבעיה ולדרכים שבהן הוא יכול ליצור שינוי ומגלה סקרנות ורצון להעמיק ולגלות יותר על עצמו הטיפול נמשך לפרק זמן ממושך יותר. הבחירה אם ומתי לעצור בטיפול אפשרית בכל שלב ונתונה להחלטתו הבלעדית של המטופל!

.

.

3. לכל שאלה תשובה!!

מתי כדאי לפנות לטיפול פסיכולוגי? כמה זמן נמשך טיפול פסיכולוגי? שאלות אלו ואחרות מעסיקות כל אחד ואחת. ניתן לקרוא כאן מספר שאלות ותשובות נפוצות כדי לסייע לקבל החלטה שתהיה משמעותית עבורך. לפרטים נוספים ניתן לפנות אליי ואשמח לסייע בכל אשר תצטרכו. ליצירת קשר לחצו כאן

 

3א. מתי כדאי לפנות לטיפול פסיכולוגי?

בעבר התפיסה התרבותית הרווחת בקרב חלק לא מועט מהאנשים הייתה שאדם שפונה לטיפול פסיכולוגי הוא מעין "משוגע" שסובל ממחלה נפשית. כיום אנו חיים בעידן מודרני שהפתיחות לטיפול פסיכולוגי גדלה משמעותית ורבים פונים לטפל בנפשם מתוך הבנה שחברים ובני משפחה אינם יכולים לספק מענה לצורך שלהם. כיום פונים לא רק כאשר הבעיות חמורות אלא באותה מידה שפונים לרופא משפחה או רופא מומחה לצורך ייעוץ וטיפול בצרכים בריאותיים שגרתיים אך גם כחלק מצורך משמעותי למימוש עצמי ושיפור איכות החיים. למרות זאת, עדיין חלק מהאנשים חוששים לפנות לטיפול פסיכולוגי עקב סטיגמות חברתיות ומתוך בושה, חששות מהסביבה או מתוך חוסר אמון שטיפול פסיכולוגי יכול לסייע להם.

הסיבות לפנות לטיפול פסיכולוגי יכולות להיות מגוונות: בעקבות משברים ואירועי חיים כמו אבל, אובדן, מחלות בריאותיות מגבילות שמעוררות מצוקה רגשית, פיטורין מעבודה, פרידה מחבר/ה וגירושין. המצוקה הרגשית יכולה להתפתח מסימפטומים של דיכאון, חרדה, פוסט טראומה והפרעות אכילה, על רקע קשיים בינאישיים במציאת בן/בת זוג, קשיים בתוך מערכת זוגית (פרטים נוספים במאמר טיפול זוגי) וקשיים בקשר עם בני-משפחה (פרטים נוספים במאמר טיפול משפחתי). סיבות נוספות לפניה לטיפול שקשורות לעולמו הפנימי של המטופל קשורות לתחושת "תקיעות", מבוי סתום, כישלון, בדידות, האשמה עצמית, דחייה, חוסר בטחון עצמי ופגיעה בדימוי העצמי שקשורים לחלקים הלא מודעים של הנפש. 

.

3ב. כיצד מתנהל המפגש הטיפולי? – המפגש הטיפולי מתחיל בהצגה עצמית או הסיבה שבגללה הגיע לטיפול. בהתאם לסימפטומים המדווחים נבנית יחד אתו "ברית טיפולית" המגדירה את מטרות הטיפול. המטופל מגדיר את השינויים שהיה רוצה להשיג במהלך המפגשים. בנוסף, נבנה "חוזה טיפולי" – המסביר את הכללים של המפגש הטיפולי: התייחסות לגישה הטיפולית של הפסיכולוג, משך הפגישות, תדירותן ותנאי התשלום.

 

3ג. האם חלה על הפסיכולוג חובת סודיות רפואית? – חלה סודיות רפואית על הפסיכולוג המטפל בדומה לביקור אצל רופא. סודיות רפואית מבטיחה למטופל שהתוכן המילולי הנאמר בקליניקה נשמר בסודיות ע"י הפסיכולוג.

.

3ד. האם פסיכולוג רשאי לתת תרופות? – פסיכולוג אינו רשאי לתת טיפול תרופתי. פסיכיאטרים הם רופאים המתמחים בטיפול בהפרעות נפשיות והם היחידים הרשאים לספק מרשמים לתרופות. עם זאת, כיום בחלק מהסימפטומים הנפשיים כמו דיכאון וחרדה רופאים נוספים כמו רופאי משפחה רשאים לספק טיפול תרופתי. טיפול תרופתי פעמים רבות עשוי להקל בחומרת הסימפטומים, אך אינו פותר את הבעיה וכדי לטפל בסיבות ובגורמים למצוקה הרגשית מומלץ לשלב במקביל טיפול פסיכולוגי.

3ה. האם טיפול תרופתי פותר בעיה פסיכולוגית?לצערנו לא! אין תרופת קסם שפותרת בעיות נפשיות. יחד עם זאת, טיפול תרופתי מסייע מאוד בהקלה על סימפטומים כמו במצבים של דיכאון וחרדה. מחקרים מראים שנטילת תרופות במקביל לטיפול פסיכולוגי עשויים לספק הקלה משמעותית. לשאלות ותשובות נוספות ניתן למצוא בקישור שאלות ותשובות 

.

.

סיפורי מקרה מהקליניקה

מטופלת החווה עמדת "קורבן" ביחסים הבינאישיים: בחורה בשנות העשרים לחייה פנתה לטיפול עקב משבר ביחסים עם בעלה וההורים. במהלך הטיפול התלוננה על קושי להתאפק ונטייה להתפרץ, קשיים בניהול שיחה עם הבעל ונטייה לעשות כל מה שהוריה מבקשים ממנה. בטיפול עלה כי בתקופת ילדותה הייתה עושה כל מה שההורים היו שמבקשים ממנה עד כדי ויתור עצמי דבר שחזר על עצמו ביחסים עם בעלה. במהלך המפגשים המטופלת הצליחה להשתחרר מעמדה הקורבנית כמעט לגמרי והחלה לחשוב על הצרכים שלה קודם, ולאחריהם היענות לצרכים של סביבתה הקרובה.

אישה המשחזרת יחסים עם בן זוג אלים וכוחני: אישה הנמצאת במהלך שנות השלושים לחייה פנתה לטיפול עקב רצון להתגרש מבעלה. במהלך הטיפול עלו תכנים רגשיים מתקופת הילדות שהצביעו על חשיפה לקשר עם אב אלים ורודני. אותה בחורה שחזרה את היחסים עם אביה ע"י בחירה בבן זוג אלים וכוחני שנהג לפעול באופן דומה לאביה ביחסים אתה. לאחר זיהוי הבעיה וההבנה לגבי אופי הגבר שבחרה לעצמה, החליטה להיפרד מבן זוגה. במהלך הטיפול רכשה לעצמה השכלה אקדמית, יצרה קשרים בין אישיים משמעותיים ובהמשך גם מצאה לעצמה בן זוג. היא הגדירה אותו כ"גבר של חייה", וספרה על יחסים שהתאפיינו באהבה, כבוד והדדיות.

.

נשארת עדיין עם שאלות על טיפול פסיכולוגי? לפגישת היכרות ניתן ליצור עימי קשר בקישור הבא ואשמח לסייע בכל אשר תצטרכו.

.

מאמרים נוספים

שאלות ותשובות

.

.

טיפול פסיכולוגי, פסיכותרפיה למבוגרים
פסיכותרפיה למבוגרים ע
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
whatsapp icon