אישיות טורדנית כפייתית (OCPD)

ביקורתיות במידה מסוימת כלפי עצמנו וכלפי הסביבה היא חיונית לשמירה על ערכי החברה אולם נוקשות ונטייה לפרפקציוניזם שדורשת מושלמות מגבילה בהנאה, בעשייה ופוגעת ביחסים זוגיים ובינאישיים

שלומי לוי I פורסם: 27/02/2017

.

הפרעת אישיות טורדנית כפייתית נקראת בלועזית -Obsessive-compulsive personality disorder או בקיצור OCPD. אנשים בעלי אישיות טורדנית כפייתית מאופיינים כנוקשים ופרפקציוניסטים, כלומר כאלו שדורשים מעצמם ומהסביבה שכל דבר שקשור אליהם באופן אישי חייב להיות לא פחות ממושלם. האובססיות מתבטאות בדרך כלל במחשבות, הם נוטים לרדת לפרטים הקטנים בכל עניין שהם עוסקים בו בחייהם וקיים אצלם צורך עז לשלוט בסביבה. סגנון החשיבה שלהם נוקשה ולא גמיש, מבחינתם יש רק דרך אחת "נכונה" ו"צודקת" - זוהי חשיבה של "שחור לבן" המלווה אותם באופן יומיומי החל מארגון ולוחות זמנים, סדר וניקיון, עד הקפדה על הפרטים הקטנים ביותר. מאפייני אישיות אלו יכולים להוביל אותם להצליח בחיים האישיים והמקצועיים מאידך, לרוב הם מתקשים להתמודד בכל הקשור ליחסים זוגיים ובינאישיים ובמצבי משבר מעין אלו הם מפתחים הפרעה אובססיבית. לרוב בטיפול הם מתארים יחסים מתוחים בקשר עם ההורים בתקופת ילדותם וחינוך שהתאפיין בגבולות נוקשים מאוד וקבלת עונשים. סימפטומים נוספים שבולטים מתבטאים בעקשנות רבה וקושי גדול להגיע לפשרה. לרוב הם נוטים ליצור תקשורת מילולית באופן רשמי תוך הפגנת "קרירות" רגשית, רצינות וחוסר בחוש הומור. לרוב דווקא מדובר באנשים מסורים מאוד לעבודתם, עובדים שעות רבות גם על חשבון הזמן הפנוי מאחר והם מרגישים דחף לסיים את כל המשימות שלהם. מבחינה זאת הם מהווים "נכס" למקום העבודה ולכן גם קשה לוותר עליהם למרות הידיעה על הקשיים שלהם לשמור על יחסים תקינים עם חבריהם לעבודה. נוקשות ופרפקציוניזם עשויים להוביל למתחים גדולים עם בני המשפחה, ביחסים החברתיים ובעבודה וכדי להימנע מהידרדרות היחסים מומלץ לפנות להתייעצות מקצועית. הטיפול בקליניקה משלב הבנות מרכזיות מתוך פסיכותרפיה פסיכואנליטית, חקירה מעמיקה של הנפש, לצד הקשבה והבנה את הצרכים של המטופל והכוונה לשינוי וצמיחה.

.

.

לשאלות נוספות או לפגישת היכרות ניתן לפנות אליי ואשמח לסייע בכל אשר תצטרכו. ליצירת קשר לחצו כאן

.

.

1. סימפטומים מרכזיים של אישיות טורדנית כפייתית

סימפטום רגשי בגישה הפסיכואנליטית הוא הגורם המרכזי שבגינו נעשית פנייה לטיפול פסיכולוגי. לרוב הסימפטום לא מודע לפונה לטיפול והתלונה בהגיעו לקליניקה מתייחסת לרוב לתיאור חיצוני של הבעיה, למשל גבר שפונה לטיפול בגלל קשיים ביחסים הזוגיים. מטרת הטיפול היא לסייע למטופל להבין מהם הגורמים לבעיות בזוגיות, כלומר מהם החלקים שבו שגורמים לקשיים בזוגיות. נקודת ההנחה היא, שככל שייעשה מודע לקשייו תהיה בידיו האפשרות לעשות שינוי.

א. קבלת החלטות – מדי יום אנו נדרשים לקבלת החלטות בתחומים שונים: בלימודים, בעבודה, בזוגיות ובכל תחומי החיים. אנשים הסובלים מאישיות טורדנית כפייתית מתקשים מאוד לקבל החלטות מאחר והם מתייחסים כמעט לכל פרט או החלטה ברצינות ובחשיבות מוגזמת. ההחלטה צריכה להיות נכונה ומדויקת ולכן פעמים רבות מחשש לבצע טעות או להרגיש כישלון הם דוחים את קבלת ההחלטה. בתחום הלימודי הקושי בקבלת החלטות עשוי להתבטא בקושי להחליט איזה מקצוע לבחור ובאיזה מסגרת לימודית ללמוד. ניקח דוגמה נוספת מהתחום הלימודי – בכל הנוגע להגשת עבודות, הדחף לתחרותיות גורם להם להשקיע מאמץ רב בכתיבה של עבודה שתהיה מיוחדת ושונה משל אחרים, מאחר ולא תמיד הם מצליחים למצוא רעיונות מיוחדים הם מוצאים עצמם לא פעם דוחים את הכתיבה ממש לרגע האחרון. במפגשים חברתיים או משפחתיים הם נוטים לקבל את ההחלטות וכולם צריכים להסכים ולהתיישר לפי הדרך שלהם. לדוגמא, נקבע מפגש עם חברים קרובים והם מחליטים שהם רוצים להיפגש במסעדה מסוימת שהם מכירים. למרות שהחברים רוצים ללכת למסעדה אחרת שנקבעה הם לוחצים על כולם לשנות את ההחלטה מבלי להתחשב בדעתם.

ב. פרפקציוניזם – הם דורשים מעצמם שבכל תחום ועניין הכול יתבצע בצורה מושלמת. בתחום הזוגי הדרישה לפרפקציוניזם מאופיינת בחוסר פשרות ורק לאחר מציאת בן זוג שנתפס מבחינתם ל"מושלם" הם עוצרים. דבר שמלכתחילה מקשה עליהם מאוד על מציאת בן זוג. בתוך הזוגיות הם נוטים להרבות בוויכוחים ולהוביל למתחים על בסיס יומיומי עקב קושי להכיר בצרכים של האחר והצורך הכפייתי לקבל החלטות ולקבוע בכל דבר ועניין. הצורך שהכול יהיה מושלם גורם להם לחפש פגמים מתוך צורך לשמור על סטנדרטים גבוהים שגורמים להם לקונפליקטים ומתחים נפשיים שעשויים להוביל לתחושות של דיכאון. פרטים נוספים במאמר טיפול בדיכאון.

ג. צמצום רגשי – קיים אצלם קושי להביע רגשות של חום ואהבה מאחר וזה מאיים עליהם באובדן שליטה על עצמם. צמצום רגשי פוגע באפשרות להיות ספונטני ולקבל החלטות באופן לא בהכרח מתוכנן מראש.

ד. נוטים להתאכזב מהסביבה – הם נוטים להיות מרוכזים מאוד בעצמם. הם מרגישים שהם עושים הכול למען המשפחה והסביבה, ומצפים שכולם ינהגו כלפיהם באופן דומה. כאשר הסביבה אינה מתנהלת בהתאם לציפיותיהם הם מגיבים באכזבה גדולה.

.

.

2. אבחנה של אישיות טורדנית כפייתית לפי - DSM

ספר האבחנות הפסיכיאטריות האמריקאי (DSM), מאבחן ומסווג אנשים הסובלים מאישיות טורדנית כפייתית לפי סימפטומים שונים הכוללים: עיסוק יתר בפרטים, ברשימות, סדר, ארגון, לוחות זמנים. פרפקציוניזם שאינו מאפשר להשלים את ביצוע משימה מאחר ואינם עומדים בדרישות שהציבו לעצמם. מסירות מוגזמת לעבודה גם על חשבון פעילויות בשעות הפנאי ויחסים חברתיים. עמדה של מצפוניות יתר וחוסר גמישות בתחומי מוסר, אתיקה וערכים חברתיים. קשיים להיפטר מחפצים ישנים או כאלו חסרי ערך גם ללא ערך רגשי. סירוב וחוסר רצון לבצע עבודות משותפות עם אחרים כאשר הדברים אינם מתנהלים בדיוק בדרך שלהם. חסכנות והחזקה כתפיסה ולכן ממעטים לבזבז כסף. מפגינים נוקשות ועקשנות.

.

.

בעלי אישיות טורדנית כפייתית מוכנים לבצע עבודות משותפות עם עמיתים לעבודה רק כאשר הדברים מתנהלים בשליטתם

.

.

3. הבדלים בין אישיות טורדנית כפייתית להפרעה טורדנית כפייתית

הספרות המקצועית עושה אבחנה בין אדם עם אישיות אובססיבית כפייתית (OCPD) בו אנו דנים במאמר הנוכחי, לבין אדם המאובחן עם הפרעה טורדנית כפייתית (OCD). נעמוד על הבדלים מרכזיים ביניהם:

א. אגו סינטוני לעומת אגו דיסנטוני – כדי לעמוד על ההבדלים ביניהם נקדים ונעזר בשני המושגים אגו סינטוני ואגו דיסטוני: באגו סינטוני אנשים מזהים את עצמם עם תכונות האישיות כפי שהן ומקבלים אותן כחלק מעצמם. הן גם תואמות את הצרכים והרצונות שלהם. לעומת זאת, באגו דיסטוני, אנשים מזהים בחוויה שלהם שהתנהגותם מושפעת ממרכיב שהוא זר להם, שאינו תואם את מי שהם והם מרגישים צורך עז להשליך או להיפתר ממנו.

ב. הבדלים מרכזיים – בהקשר של ההבדל בין OCPD ל- OCD, ניתן לומר על OCPD שהנו מאפיין אישיותי קבוע ויציב המאופיין בנוקשות קיצונית ונטייה לפרפקציוניזם. הוא עונה להגדרה של אגו סינטוני מאחר ואנשים הסובלים מאישיות טורדנית כפייתית, אינם מזהים בעיה כלשהי בעצמם ותולים אותה תמיד בסביבה: "אצלי הכול בסדר, הבעיה נמצאת אצלך". צורת ההתנהגות שלהם גורמת לסבל רב ולמצוקה גדולה לסביבתם הקרובה. לעומת זאת, ניתן לומר על OCD שהיא עונה על הגדרה של אגו דיסטוני מאחר ואנשים הסובלים מטרדנות כפייתית מאופיינים בחרדה. (פרטים נוספים על טיפול בחרדה במאמר טיפול בחרדה) הם כן מזהים שישנה בעיה אצלם שמפריעה וגורמת להם לסבל רב ורצון להיפטר ממנה: "הטקסים שאני חייב לעשות כל הזמן מעצבנים אותי". נהוג להבחין ביניהם גם באופן שבו אנשים מפרשים את המציאות הסובייקטיבית שלהם, לצורך כך ניעזר בדוגמה של שטיפת ידיים. בעוד שבקרב אלו הסובלים מאישיות טורדנית כפייתית שטיפת ידיים מוגזמת אינה נתפסת כעניין חריג ומוגזם, אלו הסובלים מהפרעה טרדנית כפייתית מזהים שביצוע אותן פעולות הנן עניין חריג ובעייתי עבורם והם נאלצים לבצע אותן כדי להפחית את החרדה שמציפה אותם. אנשים עם אישיות טורדנית כפייתית נותרים עם מציאות סובייקטיבית שבה מתקיים שיח בינם לבין עצמם תוך התעלמות מהסביבה החיצונית, בעוד שאנשים הסובלים מהפרעה טרדנית כפייתית מקיימים שיח בינם לבין עצמם ביחס להתנהגות המצופה מהם בסביבה ומסיקים מסקנות. לפרטים נוספים על הפרעת טרדנות כפייתית במאמר הפרעה טורדנית כפייתית

.

.

אישיות טורדניתת כפייתית זוהי הפרעת אישיות, לעומת הפרעה טרדנית כפייתית השייכת לקבוצת הפרעות חרדה 

.

.

4. גורמים להתפתחות אישיות טורדנית כפייתית

אנו נוהגים להבחין בין גורמים פסיכולוגיים שהינם גורמים פנימיים, וגורמים סביבתיים המשפיעים על הנפש ומהווים גורמי סיכון להתפתחות של אישיות טורדנית כפייתית. גורמים פנימיים מתקשרים לקונפליקטים רגשיים לא מודעים ולא פתורים לעומת גורמים חיצוניים המושפעים מהיחסים עם הסביבה הקרובה, ובעיקר בקשר עם ההורים.

א. צורך בשליטה – לפי התאוריה הפסיכוסקסואלית שפיתח פרויד המבוססת על חמישה שלבי התפתחות, השורשים של אישיות טורדנית כפייתית עשויים להתפתח בשלב השני שנקרא השלב האנאלי. הוא מאפיין גילאים 1-3 שנים. ילדים יכולים לפתח אישיות אובססיבית כאשר מתפתח מאבק על השליטה בסוגרים עם הוריהם.

בשלב זה ילדים מפיקים הנאה מעשיית צרכים אך גם משמירת הצרכים בקיבה כי לראשונה הם חווים יכולת לשלוט בגוף שלהם. הם חוששים להיפרד מהצרכים מאחר והם נתפסים כבעלי ערך עבורם. עם זאת, הם צריכים להתמודד עם גמילה מצרכים וחינוך לניקיון, דבר שמפגיש אותם עם מציאות שההורים רוצים לגמול אותם מטיטולים כדי לעשות את הצרכים בשירותים, וגם לאיפוק כאשר אינם יכולים לספק עבורם מענה לעשיית צרכים באופן מידי. הצורך לשמור את הצרכים בקיבה עלול להתפתח במיוחד כאשר ההורים קפדניים מאוד נוטים לדרוש מהילד לעשות את צרכיו ולפקח עליהם וגם במצבים בהם הילד נחשף למתחים ומאבקי שליטה ביניהם.

ב. נוקשות וביקורתיות עצמית גבוהה – המודל הסטרוקטוראלי שפיתח פרויד מורכב משלושה מנגנוני נפש: "איד", "אגו" ו"סופר אגו" שהינו המנגנון האחרון שמתפתח בנפש. הוא נוצר כחלק מתהליך למידה של ערכים ואידאלים חברתיים. הוא מורכב משני חלקים "אגו אידאלי" ומצפון. ה"אגו האידאלי" מייצג את אידאל השלמות כלומר הרצון שהכול יהיה מושלם. המצפון לעומתו, הוא מרכיב בנפש שמעניש ברגשות אשמה כאשר חש שהאדם אינו פועל באופן מוסרי כפי שהיה מצפה מעצמו. הצורך להיות מושלם עשוי לגרום להתפתחות אישיות טורדנית כפייתית כתוצאה של התפתחות "סופר אגו" נוקשה, תוקפני וביקורתי כלפי עצמו והסביבה.

ג. הזדהות – שני המנגנונים הנפשיים "אגו" ו"סופר אגו" מתפתחים כחלק מתהליכי הזדהות של ילדים עם שני הורים. לאקאן שהינו פסיכואנליטיקאי מתייחס ל"אגו" כאל יצירה חברתית הבנויה מאוסף השתקפויות של האחר. אותם "המבטים" שילדים נחשפים אליהם במהלך חייהם מההורים והסביבה גורמים להם לאמץ התנהגויות, ערכים, רגשות ותחומי עניין דומים. ניתן לומר על הזדהות שהיא מעין "מודל" חיצוני לאדם שמשפיע עליו ובאופן לא מודע הוא מפנים לעצמו קווי אישיות והתנהגויות של ההורים כחלק מהזהות האישית המתפתחת והפיכתו לחלק ממנו ומרפרטואר ההתנהגויות שלו. בתהליך ההזדהות עם ההורים ילדים מפנימים עשויים להפנים מהם לא רק דברים חיוביים אלא גם סימפטומים שליליים כמו נטייה לנוקשות וביקורתיות. 

ד. קשיים לתת אמון באחר – בכל הנוגע לקושי בקבלת החלטות, פרויד נתן לאובססיה (נוירוזה כפייתית בהמשגה שלו) כינוי נוסף בשם "מחלת הספק". הקושי בקבלת החלטות הוא בבסיס ההפרעה שגורמת לסובלים ממנה לפקפק, לחשוד ולהתקשות לסמוך על אחרים. מהניסיון שלי בקליניקה לעיתים אנשים עם אישיות אובססיבית נוהגים לפנות להתייעצות עם בקשה שהמטפל יחליט עבורם מה לעשות עקב הקושי שלהם לקבל החלטה, להפחית את תחושת הספק ולהגביר את תחושת הביטחון העצמי שלהם.

ה. פחד, וצורך לשלוט ביחסים – המושג נרקיסיזם לקוח מהמיתולוגיה היוונית ומציין את האהבה שהאדם חש כלפי עצמו. לפי פרויד אנו נולדים עם מטען של אנרגיה נפשית שלה קרא ליבידו. בתקופת חיינו הראשונה מתפתח הנרקיסיזם הראשוני וילדים משקיעים את האנרגיה הליבידינלית שחיונית להתפתחות הנפשית בעצמם. בשלב מתקדם יותר מצופה מילדים לעבור לשלב הנקרא נרקיסיזם שניוני, שמאופיין בהפניית האנרגיה כלפי אובייקטים חיצוניים. לדוגמה, כאשר בגיל ההתבגרות מתבגרים מתחילים לגלות עניין בבני המין השני. התפתחות של אישיות טורדנית כפייתית מושפעת מקונפליקטים לא פתורים בנושאי שליטה שמעוררים בילדים תחושות פחד וחרדה להיות במגע עם הסביבה. התוצאה היא שבאופן לא מודע הילדים נותרים ו/או מחזירים את האנרגיה כלפי עצמם ועסוקים בצרכים שלהם ומתקשים לראות את הצרכים של אחרים. דבר שמתבטא ביחסים בינאישיים בבגרותם שהם צריכים להיות השולטים הבלעדיים כדי להחזיר את תחושת השליטה שאבדה.

סיפור מקרה מהקליניקה  - גבר בסוף שנות השלושים לחייו פנה לטיפול בקליניקה לאחר שאשתו הציבה תנאי להגיע לטיפול או שהם נפרדים. במהלך במפגשים התלונן על אשתו וחברים לעבודה שאינם יודעים איך צריך להתנהל בחיים. הוא טען שאשתו אינה מבינה מהי הדרך הנכונה לגידול הילדים והאשים אותה שהרסה את הזוגיות שלהם. בתקופת הילדות דיווח על יחסים מתוחים מאוד ביחסים עם אביו, מהנדס במקצועו, שהרבה להכות את האם ולהתלונן בפניה שהבית לא נקי והאוכל לא טעים. האב דרש ממנו להכין שיעורי בית עם מורה פרטית. במהלך המפגשים המטופל הבין שהצורך שכולם יפעלו בדרכו מושפעת מההתנהלות של האב. הטיפול סייע לו להיפתח לנקודות מבט חדשות שלא הכיר ולא נחשף אליהן בעבר, להגמיש מעט את המחשבה ולהשתדל להקשיב לצרכים ורצונות של אשתו.

.

.

התפתחות של אישיות טורדנית כפייתית מושפעת מאוד ממאבקי שליטה עם ההורים שהובילו לתחושת אובדן שליטה על החיים

.

.

5. טיפול פסיכולוגי

הטיפול באנשים שאובחנו עם אישיות טורדנית כפייתית בקליניקה משלב הבנות מרכזיות מתוך פסיכותרפיה פסיכואנליטית, חקירה מעמיקה של הנפש, לצד הקשבה והבנה את הצרכים של המטופל והכוונה לשינוי וצמיחה.

כפי שעלה בהתייחסות לגורמים השונים קונפליקט נפשי מתפתח בהווה כתוצאה משחזור פגיעה או עקב סתירה מהעבר בין כללים חברתיים לבין צרכים ורצונות שנותרו בלתי פתורים. אחת המטרות בטיפול היא לסייע למטופל לאתר ולהבין קונפליקטים נפשיים שנוצרו ביחסים עם ההורים בעיקר בנושאים הקשורים למאבקי שליטה. להפחית תחושות של פחד וכאב ולהחזיר את תחושת השליטה לחיים. לשנות או לפחות לעדן מחשבות ואמונות שליליות ולהגמיש את החשיבה הביקורתית והשיפוטית. לסייע ביצירת שיח פנימי חדש שתואם יותר את המציאות הסובייקטיבית ולהוביל לתהליכי חשיבה וקבלת החלטות שקולה ונכונה בחיים האישיים, בזוגיות, וביחסים הבינאישיים.

.

.

נשארת עם שאלות? לפגישת היכרות ניתן ליצור עימי קשר בקישור הבא ואשמח לסייע בכל אשר תצטרכו.

שלומי לוי I פסיכולוג חינוכי מומחה, פסיכותרפיסט ופסיכואנליטיקאי בקליניקה בפתח תקווה

.

מאמרים נוספים

שאלות ותשובות

פסיכותרפיה למבוגרים

.

OCPD הפרעת אישיות אובססיבית כפייתית
פסיכולוג מומחה ופסיכותרפיסט
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
whatsapp icon